Rok 1928 - zájezd do Maďarska a Německa

Rok 1928 byl počátkem mnoha úspěšných zahraničních zájezdů, na kterých Sparta Košíře v desítkách zápasů vzorně reprezentovala nejen svůj košířský klub, ale šířila slávu české kopané v mnoha evropských i zámořských státech. Největší zásluhu na tom, že tyto zájezdy byly vůbec uskutečněny a že přinesly i určitý finanční efekt, měl tehdejší mezinárodní sekretář Viktor Olekšuk, který patřil k nejobětavějším bývalým funkcionářům Sparty Košíře.

Již začátkem roku 1928, v březnu, odjela Sparta Košíře do Maďarska, aby v Debrecíně sehrála dvě utkání proti reprezentační XI. východního Maďarska a proti prvoligovému profesionálnímu týmu FC Bocskay. Celá veřejnost tehdy s pesimismem očekávala zprávy o výsledcích zápasů. Sparta Košíře však svým výkonem nejen příjemně překvapila, ale předstihla všechna očekávání.

Sparta Košíře-Reprezentační XI. vých. Maďarska 3:2 (2:1)
branky Sparty Košíře: 4. min. Kadeřábek, 12. min. K. Vrba, 82. min. Vlček
Maďaři snížili ve 40. min. z penalty za ruku Nováka a v 71. min. vyrovnali na 2:2. Nejlepším hráčem utkání byl náš brankář Beneš.

Sparta Košíře-FC Bocskay 1:3 (1:1)
V tomto velmi těžkém utkání Sparta Košíře sice podlehla zkušenějšímu soupeři, ale podala nadšený a výborný výkon, který byl bouřlivě oceněn domácími diváky. Domácí FC se ujímá vedení ve 38. min. neregulérní brankou, ale o tři minuty později unikl náš Šubrt, který vyrovnal na 1:1. Do II. poločasu nastoupil soupeř s dvěma novými hráči a brankami v 63. a 88. min. si zajistil vítězství. Na naše hráče přece jenom koncem zápasu doléhala únava z utkání sehraného předešlý den. Nejlépe zahráli: v brance Beneš, v obraně Novák a Vorlíček, v záloze Hrom a v útoku Šubrt a Vlček.

V srpnu téhož roku sehrála Sparta Košíře pět vítězných zápasů v Německu. Soupeři byly vesměs prvoligové a druholigové kluby známých jmen.

Sparta Košíře-Victoria Magdeburg 4:1 (2:0)
Branky: Kadeřábek, Šubrt, Hanzlík a Hrom. 7000 diváků.
Sparta Košíře-Wacker Nordhausen 9:2 (3:1)
Branky: 4. min. Kadeřábek, 10. Suchý, 17. Hanzlík, 62. Holcát, 67. Šubrt, 69. Kadeřábek, 70. a 72. Šubrt, 84. Kadeřábek. Výborně zahrál celý útok. V obrané vynikl Novák. 6000 diváků.
Sparta Košíře-SF. Erfurt 2:0 (0:0)
Obě branky vstřelil ve II. poločase Kadeřábek. V záloze podal dobrý výkon Hrom. 6000. diváků.
Sparta Košíře-FC. Muhlhausen 4:3 (2:2)
Vynikající výkon celého mužstva Sparty Košíře. Branky: Kadeřábek 2, Šubrt a Hanzlík. V obraně vynikl Novák, v záloze Hrom. 8000 diváků.
Sparta Košíře-SV. Gotha 6:0 (2:0)
Branky: 30. min. Šubrt, 37. Suchý, 39. Šubrt, 60. Šubrt, 83. Hanzlík, 85. Hanzlík. 5000 diváků.

Po návratu ze zájezdu byla výprava Sparty Košíře slavnostně přivítána na smíchovském nádraží delegací, kterou tvořili: p. Vittinger za město Košíře, dr. Pelikán a dr. Přecechtěl za Čs. fotbalovou asociaci, R. Henčl za Středočeskou župu fotbalovou a redaktor Scheinost.