Cesta na sever

Slavný zájezd do pobaltských států Litvy a Estonska a do jižního Švédska, který se uskutečnil v červnu a červenci 1937. Tímto zájezdem chtělo vedení klubu odměnit hráče za jejich obětavý výkon v divizních zápasech a současně propagovat československou amatérskou kopanou na severu Evropy. Zájezdu se zúčastnilo třináct hráčů - Tůša, Borovec, Vaněk, Kafka, Hříbal, Hammerl, Bobek, Jonák, Jiran, Pečenka, Mošnička, Hejduk, Slezák a tři funkcionáři - Olekšuk, Ascherl a Jech. Zájezd byl po stránce finančně vysoce efektivní a nebyl sjednán žádnou sportovní agenturou.

Uspořádání zájezdu bylo zásluhou členů výboru Sparty Košíře, zejména jejího tehdejšího mezinárodního sekretáře Viktora Olekšuka. Na tomto turné bylo sehráno celkem devět zápasů - dva v Litvě, tři v Estonsku a čtyři ve Švédsku. Z toho bylo sedm vítězných, jeden nerozhodný a jeden prohraný s celkovým skóre 43:18 v náš prospěch. Výprava Sparty Košíře nastoupila cestu přes Berlín do Kaunasu v Litvě, kam dorazila po únavné cestě vlakem, trvající 22 hodin. Druhý den po příjezdu nastoupila ke svému prvému utkání.

Sparta Košíře - Centris Kaunas 6:1 (2:1)
Sparta nastoupila před návštěvou 2000 diváků v sestavě: Tůša - Vaněk, Borovec - Kafka, Pečenka, Hammerle - Mošnička, Hejduk, Jiran, Bobek (Slezák), Jonák. Vedení se sice ujali domácí, ale v dalším průběhu hry skórovali již jen hráči Sparty - 28., 42., 89. Hejduk, 70., 75. Mošnička a v 50. Jiran. V útoku vynikl Hejduk, v záloze Hammerl. Ve druhém poločase byl zraněn Bobek.Ve druhém utkání narazila Sparta Košíře na dalšího účastníka litevské ligy.
Sparta Košíře - Sudavia Vilkavičkis 5:2 (2:1)
V utkání, které bylo hráno v ostrém tempu, zvítězila Sparta Košíře třemi brankami Borovce, Jonáka a Hejduka. Místní rozhodčí připustil velmi trdou hru ze strany domácích, na což z našich doplatili svým zraněním Hejduk a Mošnička. Oba však se sebezapřením zápas dohráli. Sestava Sparty Košíře: Tůša - Vaněk, Borovec - Kafka, Hříbal, Hammerl - Mošnička, Pečenka, Hejduk, Slezák, Jonák. Nejlepšími hráči Sparty byli Vaněk, Hammerl, Mošnička a Hejduk. Zápasu přihlíželo 3000 diváků.

Na závěr svého pobytu v Litvě byla výprava Sparty Košíře přijata naším vyslancem v Litvě dr. Skalickým, který také se zájmem sledoval obě naše utkání. Druhý den se naše výprava vydala na cestu do estonského Tallinu, který byl dějištěm dalšího našeho utkání. Po příjezdu do Estonska navázalo vedení naší výpravy kontakt se zástupci estonských klubů, se kterými mělo předběžnou dohodu, a byly stanoveny termíny utkání.

Došlo sice k několika programovým změnám, ale uskutečnily se celkem tři zápasy s předními estonskými ligovými mužstvy. První dvě utkání byla sehrána ve městě Pärnu se shodným výsledkem, třetí zápas potom v hlavním městě Tallinu. Poměrně velké návštěvy ukazují, že o start Sparty Košíře byl zájem.

Sparta Košíře-Kalev Parnu 8:1 (4:1)
Sparta Košíře nastoupila již s uzdraveným Bobkem a Mošničkou a byla po celý zápas pánem situace na hřišti. O tom svědčí vysoké brankové vítězství. Sparta nastoupila v sestavě Tůša-Vaněk, Borovec-Kafka, Hříbal, Hammerl--Mošnička, Pečenka, Jiran, Bobek a Janák. Přesto, že ve II. poločase byl vyloučen náš Pečenka a Sparta dohrávala o 10 hráčích, podala velmi dobrý výkon. Branky - 25., 72., Janák, 28. Bobek, 43. 55., Pečenka, 62., 65., Moš-. nicka, 50, Jiran. Přihlíželo 2500 diváků.
Sparta Košíře-Tervis Parnu 8:1 (3:0)
Tomuto soupeři předcházela daleko lepší pověst a v utkání byl považován za favorita. Již první poločas však ukázal, že pro naší Spartu nebude zdaleka tak silným soupeřrem, jak se všeobecně mínilo. Během čtyř minut jsme Tervisu nastříleli tři branky, které udaly další ráz utkání a umožnily Spartě předvést celou škálu technických fint za potlesku 3000 přítomných diváků. Po přestávce Sparta zvýšila tlak na soupeřovu branku a výsledkem bylo dalších pět branek v Jeho síti. Sparta nastoupila ve stejné sestavě jako v předešlém utkání. Jak padaly branky - 4. Bobek, 17. Pečenka, 20. Janák, 49, Mošnička, 55. Mošnička, 56. Jiran, 59. Pečenka, 72. Mošnička.
Sparta Košíře-Kalev Tallin 4:3 (2:1)
Posledním soupeřem na estonské půdě bylo mužstvo z hlavního města Tallinu. Třebaže se na mužstvu Sparty Košíře začínala projevovat únava z předešlých zápasu, přesto zvítězilo třebas velmi těsným rozdílem. Mužstvo soupeře Kalev Tallinu nastoupilo posíleno několika „vypůjčenými" hráči ostatních klubů a netajilo se úmyslem konečně také jednou zvítězit nad zahraničním. protivníkem, kterého po dvou sehraných utkáních v Pärnu předcházela ta nejlepší pověst. Utkání se hrálo velmi tvrdě a bojovně. Sparta sice vedla do poločasu 2:1, ale soupeři se podařilo vyrovnat stav až na 3:3. V závěru zápasu se ale projevila větší zkušenost a větší fotbalové umění Sparty Košíře, která v posledních minutách utkání vstřelila vítěznou branku. Před 5000 diváky za Spartu skórovali Pečenka, Slezák a Janák.

Příští den se výprava Sparty Košíře nalodila k další cestě do Švédska. Po cestě trvající 19 hodin, dorazila Sparta Košíře do stockholmského přístavu, aby pokračovala ve svém vítězném tažení Skandinávií..