Švédové hrají dobrý fotbal

Ano, název další kapitoly naší fotbalové historie není žádnou nadsázkou. O kvalitě předválečného švédského fotbalu se dostatečně přesvědčila celá naše výprava, zejména hráči, kteří se se švédskými fotbalisty střetli celkem ve čtyřech utkáních. Po přistání ve stockholmském přístavu navázalo vedení naší výpravy ihned kontakty s kluby, se kterými jsme se měli utkat. Po jednodenním odpočinku odjela výprava do místa prvního utkání - do Karlstadtu.

Sparta Košíře-I. F. K. Karlstadt 4:5 (1:3)
První a poslední porážka Sparty Košíře na jejím skandinávském zájezdu. Hráči nastupovali k utkání přece jenom ještě unaveni po dlouhé a namáhavé cestě a nepodali stoprocentní výkon. Přesto však byla hra našeho mužstva odměněna nadšeným potleskem 3000 diváků. Místní celek, který byl posílen několika dalšími ligovými hráči, dokázal v závěru utkání strhnout vítězství na svou stranu, když předtím nebyly Spartě Košíře uznány dvě zcela regulérní branky. Vedení se ujala Sparta již ve 13. minutě nádhernou brankou Jiráně, ale o dvě minuty později domácí vyrovnali. Ve 27. minutě zvýšili na 2:1 a v 35. min. uzavřeli skóre poločasu na 3:1. Po přestávce již ve 49. minutě vedli dokonce 4:1. Potom se Sparta rozehrála k výbornému výkonu a brankami v 72. min. Janáka, 75. Borovce, 80. Jiráně vyrovnala stav utkání na 4:4. Švédové zvítězili až jednu (!) minutu před koncem zápasu brankou z nařízeného pokutového kopu. K utkání nastoupila Sparta Košíře v této sestavě: Tůša - Vaněk, Borovec - Kafka, Hříbal, Hammerle - Mošnička, Slezák, Pečenka, Jiráň a Janák.

Ke druhému střetnutí se Sparta Košíře přemístila do dějiště dalšího zápasu do města Vaestervik.

Sparta Košíře-I. F. Kamraterna Vaestervik 4:3 (2:2)
V tomto druhém utkání se již Sparta "našla" a přítomným 3500 divákům předvedla výborný český fotbal, okořeněný košířskými specialitami. V našem 'mužstvu tentokrát skutečně zazářil Bobek, autor tří branek. Vedení se ujali domácí brankami v 7. a 18. minutě. Stav 2:0 snížil ve 25. min. Bobek a ve 36. min. Pečenka vyrovnal na 2:2. Ve druhém poločase to byli opět domácí, kteří v 66. minutě zvýšili na 3:2. V 73. minutě však Bobek vyrovnal na 3:3 a v 82. minutě dosáhl svým hattrickem naší vítězné branky, čímž se stal hrdinou utkání. Podle vyjádření místního tisku, byl tento zápas pravou fotbalovou lahůdkou pro přítomné diváky. Sestava Sparty Košíře: Tůša - Vaněk, Borovec - Kafka, Hříbal, Hammerle - Mošnička, Slezák, Pečenka, Bobek, Janák.

Tak jako v místě předešlého utkání, bylo o naši výpravu vzorně postaráno s typickou švédskou pohostinností. Hráči i funkcionáři byli ubytováni v luxusním a komfortně vybaveném letovisku. Velmi cenným poznatkem naší výpravy byla skutečnost, že ve Švédsku, každé, třebas pětitisícové městečko, má krásné travnaté hřiště s „pravým" anglickým trávníkem. Když vyslovili podiv nad úpravností a kvalitou hracích ploch, dostalo se jim stručné odpovědi od místních funkcionářů: „My se u nás řídíme jednou zásadou: Bude-li víc takových hřišť - bude méně nemocnic." Velmi stručná a výstižná odpověď.

K tomu ještě poznámka jednoho novináře, že Švédsko vynakládá ročně na údržbu a výstavbu takovýchto hřišť ze státních prostředků více než 5 miliónů švédských korun, což tehdy představovalo částku 37 miliónů předválečných Kč. Po zaslouženém odpočinku, tolik potřebném po dvou těžkých zápasech, se vydala výprava Sparty Košíře na cestu ke dvěma zbývajícím utkáním do Oskarshammu a Kalmaru. Obě tato města jsou menší přístavy ležící na jihovýchodním pobřeží Švédska.

Sparta Košíře-L F. Kamraterna Oskarshamm 2:2 (1:2)
Před 3000 diváky nastoupila mužstva v těchto sestavách: Sparta Košíře: Tůša - Borovec, Vaněk - Hammerle, Hříbal, Kafka - Bobek, Janák, Jiráň, Pečenka, Mošnička. I. F. K. Oskarsham: Jakobsson - Holmgren, Nilsen - Svenson, Liljeqvist, Lindell - Blomqvist, Karlsson, Nilsson, Eriksson, Andersson. Vedení se ujal IFK v 16. minutě brankou „Stinsen" Blomqvista po centru z pravé strany útoku. V průběhu dalších patnácti minut Sparta hru vyrovnala a ve 32. minutě po krásném úniku Mošnička vyrovnává na 1:1. V dalším průběhu hry se střídají nebezpečné akce na obou stranách a jednu minutu před koncem poločasu zvyšuje hráč IFK Karlsson na 1:2. Druhý poločas začíná v ostrém tempu. Mužstvo IFK se snaží svůj náskok zvýšit, Sparta naopak tento náskok vyrovnat. A to se jí skutečně daří v 66. minutě. Střelcem vyrovnávacího gólu je opět Mošnička. Utkání bylo švédským tiskem hodnoceno jako vysoce kvalitní se spravedlivým nerozhodným výsledkem.
Sparta Košíře-Kaik - Kss Kalmar komb. 1:0 (1:0)
Poslední utkání severského zájezdu Sparty Košíře. K tomuto zápasu nastoupila Sparta na trávník městského stadiónu ve velice pozměněné sestavě: Hříbal - Vaněk, Borovec - Kafka, Pečenka, Bobek - Mošnička, Tůša, Jiran, Slezák, Janák. Jedinou a vítěznou branku utkání vsítil ve 27. minutě Mošnička po pěkné akci Bobek - Slezák - Mošnička. Hráči Sparty dohrávali zápas s vypětím posledních sil ve snaze nepokazit celkový dojem v tomto závěrečném utkání celého zájezdu. 4000 přítomných diváků uspořádalo našim chlapcům po skončení zápasu nadšené ovace.

Tento „zájezd na sever" byl dalším zahraničním úspěchem Sparty Košíře a dobrou propagací čs. kopané. Sparta Košíře sehrála na zájezdu celkem 9 zápasů, z toho: 7 vyhrála, l remizovala a pouze l prohrála s celkovým skóre 42:18. Nejlepším střelcem mužstva byl Mošnička s 12 brankami, Bobek, Pečenka a Jiran dali po 6, Borovec a Hejduk po 4, Slezák a Janák po 2 brankách.

Výprava Sparty Košíře byla po svém příjezdu do Prahy nadšeně přivítána. Uvítacího ceremoniálu byli přítomni zástupci Čs. fotbalové asociace, Sboru rozhodčích, zástupci tisku, představitelé obecního zastupitelstva a tisíce košířských občanů a příznivců.